Tekniikoita eri materiaaleille
HIILITERÄS Tätä materiaalia on helppo hiilikaaritaltata. DCEP, tasavirtaa, hiilikolvi (+) navassa suositellaan käytettäväksi.
RUOSTUMATON TERÄS Näitä seoksia voidaan leikata ja avata kuten hiiliterästäkin.
ALUMIINI Vapaahiilenpituus ei saa olla suurempi kuin 75 mm. Pitää olla erityisen varovainen, ettei kosketa hiilellä työkappaletta avauksen aikana muuten leikkauspinta hiillettyy. Avaus-/leikkausura on puhdistettava ruostumattomalla teräsharjalla mustista jäämistä. Kuparipinnoitettuja tasavirta-(DC) hiiliä (+) navassa suositellaan käytettäviksi.
HARMAA-, MELTO- JA ADUSOITUVALURAUTA Nämä materiaalit tarvitsevat erikois- menettelyn, jos niitä halutaan hiilikaaritaltata. On suositeltavaa, että käytettävä virta liikkuu tasossa 1000 A tai enemmän.
KUPARIPOHJAISET SEOKSET Suuri lämmönjohtavuus yhdistettynä suureen sähkönjohtavuuteen tekee näiden materiaalien talttauksen vaikeammaksi verrattuna hiiliteräkseen. Esilämmitys vähentää lämpöhäviöitä ja kasvattaa avaus-/leikkausnopeut- ta. Käytä joko AC (vaihtovirta) tai DC (tasavirta) kuparoituja hiiliä, kolvi (-) navassa.
NIKKELISEOKSET Näitä seoksia on myös vaikeampi puhtaasti taltata kuin hiili- tai ruostumattomia teräksiä. AC (vaihtovirta) kuparoituja hiiliä suositellaan käytettäviksi näillä materiaaleilla. Hionnalla saatetaan joutua käymään leikkuupinta läpi, kun halutaan sileä, juoheva lopputulos.
MAGNESIUM Voidaan leikata kuten hiiliterästäkin. Kuljetusnopeus on suurempi.
Vian etsintä
Hiilikaaritalttauksen suoritus ei ole vaikeaa mutta on tapauksia, joissa ongelmia saattaa ilmetä. Muutama tavallinen ongelma ja niiden ratkaisumallit on listattu seuraavassa:
| Ongelma |
Aiheuttaja / Toimenpiteet |
|
| Epävakaa valokaari, jolloin on käytettävä hidasta kuljetusnopeutta jopa matalille urille. |
Liian vähän virtaa (A) käytettävän hiilenhalkaisijaan nähden. Käytettäessä alinta suositeltua talttausvirtaa vaatii se taitavan talttaajan. Suositeltujen minimi- ja maksimiarvojen keskiarvo on näin ollen parempi ratkaisu. Jos käytettävästä virtalähteestä ei saada riittävän suurta virtaa ulos, vaihda hiili pienempään halkaisijaan tai kytke rinnan yksi tai useampi virtalähde. |
|
| Kaarteleva ura, valokaaren harhaillessa reunalta reunalle ja samalla hiilipuikon ylikuumetessa nopeasti. |
Virtalähdettä on todennäköisesti käytetty aiemmin kolvimiinuksessa. Tasavirtahiiliä tulee yleisesti ottaen aina käyttää kolviplusnavassa, paitsi muutamille kupariseoksille kuten Superston ja Nialite. |
|
| Valokaari "jaksottainen" aiheuttaen epäsäännöllisen uranpinnan. |
Käsitalttauksessa kuljetusnopeus liian pieni. Talttaajan toinen käsi (tukikäsi) todennäköisesti ottaa tukea työkappaleen pinnasta kuten useimmilla puikkohitsauksessa. Koska talttauksessa kuljetusnopeus on selvästi suurempi puikkohitsaukseen verrattuna, käsineen ja työkappaleen välinen kitka voi aiheuttaa nykivän kuljetuksen. Tämä taas voi aiheuttaa liian pitkän ilmavälin muodostumisen hiilipuikon ja työkappaleen välille, jolloin valokaari ei pysy yllä. Talttaajan tulee ottaa mukava työasento siten, että molemmat kädet liikkuvat vapaasti, jolloin käsi ei laahaa työkappaleen pinnalla. |
|
| Avauksessa, hiilen karstaa jäänyt sinne tänne talttausuraan. |
Talttaushiili on käynyt oikosulussa työkappaleen kanssa. Käsintalttauksessa tämä johtuu siitä, että kuljetusnopeus on liian suuri käytettyyn hitsausvirtaan nähden ja haluttuun urasyvyyteen nähden. Mekanisoidussa talttauksessa tähän päädytään joko liian suuren kuljetusnopeuden vuoksi ja käyttämällä vaakasuoran ominaiskäyrän omaavaa vakiojännitevirtalähdettä pienille hiilihalkaisijoille (8 mm). Pinnanpuhdistuksessa tämä aiheutuu usein koska talttaushiili on liian loivassa kulmassa. Hiilipuikon ja työkappaleen välisen kulman tulisi olla välillä 15-70 astetta. Pienempi kulma suurentaa kaarenpalon pinta-alaa, pienentäen samalla virtatiheyttä. Virtatiheyden tippumisesta johtuen valokaaren pituus oleellisesti lyhenee, josta seurauksena hiilipuikon kontakti työkappaleen kanssa tapahtuu helposti. |
|
| Epäsäännöllinen ura, välillä liian syvä toisinaan liian matala. |
Talttaajan työasento huono, jolloin tasainen kuljetus epäonnistuu. |
|
| Talttauskuona takertuu uran reunoihin. |
Kuonan poispuhallus riittämätön. Riittävän puhallustehon saamiseksi huolehdi, että on riittävästi painetta ja virtausta. Ilmanpaine välillä 5,5-7 bar ei välttämättä riitä puhaltamaan kaikkea kuonaa pois, jos ilmaa ei määrällisesti tule riittävästi. Jotta saavutetaan riittävä ilmamäärä, käsintalttauksessa paineilmaletkun sisähalkaisija tulisi olla vähintään 9,5 mm. Automaattisovellutuksessa vähintään 13 mm. Varmistu myös, että ilmasuihku on samansuuntainen taltattavan uran kanssa. Älä suuntaa ilmasuihkua ainoastaan uran toisen reunaan paitsi, jos haluat vain sen reunan olevan kuonasta vapaa. |


